Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Usunięcie firmowych plików może być powodem zwolnienia

19 grudnia 2017 | Dobra Firma | Anna Borysewicz
Wyciąg z regulaminu
źródło: Rzeczpospolita
Wyciąg z regulaminu

Jeśli pracodawca uregulował zasady przechowywania dokumentów elektronicznych, a pracownik postąpił wbrew nim, szef może go zwolnić w trybie dyscyplinarnym.

- Pracownica samowolnie, bez uzgodnienia ze mną, usunęła ze służbowego laptopa istotne pliki. Tłumaczyła, że dawno nikt z nich nie korzystał, więc uznała, że nie mają już dla firmy żadnego znaczenia. Jej zachowanie znacznie utrudniło, a w kilku przypadkach wręcz wykluczyło sporządzenie – na ich podstawie – niezbędnych raportów. W rezultacie te raporty złożyliśmy ze znacznym opóźnieniem, za co zostałem obciążony wysokimi karami finansowymi. Czy na tej podstawie mogę tę pracownicę zwolnić dyscyplinarnie? – pyta czytelnik.

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Zależy od tego, czy w firmie czytelnika obowiązuje regulamin przechowywania dokumentów w formie elektronicznej >patrz wzór wyciągu z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10932

Wydanie: 10932

Spis treści
Zamów abonament