Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kolędujmy Małemu

19 grudnia 2017 | Prawo | Krzysztof Szczucki

Niepoprawnie o konstytucji | Przestrzeń publiczna jest otwarta na religię, przekonania światopoglądowe i filozoficzne

W ostatnim tygodniu przed świętami Bożego Narodzenia warto się zastanowić, czy jest jakiś związek między konstytucją i Bożym Narodzeniem, a zwłaszcza sposobem, w jaki Polacy przeżywają ten czas. Chciałoby się powiedzieć, że to czas, kiedy zawieszane są wszystkie spory, nadarza się okazja do pojednania i odczucia wspólnoty narodowej urzeczywistniającej konstytucyjną zasadę, według której Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli.

Niestety, także okres świąteczny i związane z nim wydarzenia i tradycje zostały uwikłane w spory nie tylko natury światopoglądowej, ale też prawnej. Jasełka i wspólne kolędowanie w niektórych szkołach stały się wydarzeniem może nieco wstydliwym. Serwisy informacyjne donoszą, że od pewnego czasu niektóre polskie szkoły i przedszkola ulegają presji środowisk, które z pomocą hasła „świeckiej szkoły" – od 1991 r. polskiego prawo nie zawiera takiego przepisu – postulują rezygnację z tradycyjnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10932

Wydanie: 10932

Spis treści
Zamów abonament