Uchylenie rozporządzenia nie usuwa skutków nim wywołanych
Dopuszczalne jest badanie przez sąd zgodności z prawem aktu prawnego ustanawiającego obszar ograniczonego użytkowania nawet po uchyleniu tego aktu.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w postanowieniu z 11 października 2017 r. (II OSK 2056/17), w którym uchylił postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 21 grudnia 2016 r., (sygn. IV SA/Wa 2759/16).
Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym. W 1999 r. inwestorzy nabyli nieruchomość, a rok później uzyskali pozwolenie na budowę i zrealizowali na niej inwestycję budowlaną. W 2007 r. wojewoda mazowiecki wydał rozporządzenie ustanawiające obszar ograniczonego użytkowania, w którego granicach znajdowała się także nieruchomość inwestorów. Nakładało ono pewne obowiązki na właścicieli budynków zlokalizowanych na utworzonym tym rozporządzeniem obszarze ograniczonego użytkowania, istniejących w chwili jego wydania. Wśród nich był m.in. obowiązek zastosowania zabezpieczenia zapewniającego właściwy klimat akustyczny w pomieszczeniach poprzez zwiększenie izolacyjności ścian zewnętrznych, okien i drzwi w ścianach zewnętrznych, dachów i stropodachów zgodnie z Polskimi Normami dotyczącymi ochrony przed hałasem pomieszczeń w budynkach.
W 2016 r. inwestorzy złożyli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Podnieśli w niej, że rozporządzenie wojewody ograniczyło ich prawo własności nieruchomości. Wskazali oni, że rozporządzenie zostało...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta