Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uchylenie rozporządzenia nie usuwa skutków nim wywołanych

19 grudnia 2017 | Administracja | Tomasz Duchniak

Dopuszczalne jest badanie przez sąd zgodności z prawem aktu prawnego ustanawiającego obszar ograniczonego użytkowania nawet po uchyleniu tego aktu.

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w postanowieniu z 11 października 2017 r. (II OSK 2056/17), w którym uchylił postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 21 grudnia 2016 r., (sygn. IV SA/Wa 2759/16).

Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym. W 1999 r. inwestorzy nabyli nieruchomość, a rok później uzyskali pozwolenie na budowę i zrealizowali na niej inwestycję budowlaną. W 2007 r. wojewoda mazowiecki wydał rozporządzenie ustanawiające obszar ograniczonego użytkowania, w którego granicach znajdowała się także nieruchomość inwestorów. Nakładało ono pewne obowiązki na właścicieli budynków zlokalizowanych na utworzonym tym rozporządzeniem obszarze ograniczonego użytkowania, istniejących w chwili jego wydania. Wśród nich był m.in. obowiązek zastosowania zabezpieczenia zapewniającego właściwy klimat akustyczny w pomieszczeniach poprzez zwiększenie izolacyjności ścian zewnętrznych, okien i drzwi w ścianach zewnętrznych, dachów i stropodachów zgodnie z Polskimi Normami dotyczącymi ochrony przed hałasem pomieszczeń w budynkach.

W 2016 r. inwestorzy złożyli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Podnieśli w niej, że rozporządzenie wojewody ograniczyło ich prawo własności nieruchomości. Wskazali oni, że rozporządzenie zostało...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10932

Wydanie: 10932

Spis treści
Zamów abonament