Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak utworzyć muzeum w gminie

19 grudnia 2017 | Administracja | Anna Puszkarska

Gminne muzeum ma formę instytucji kultury i jest wyposażone w osobowość prawną. Jego statut trzeba uzgodnić z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego.

Wymagania związane z utworzeniem muzeum określono w ustawie o muzeach (dalej u.m.). Zgodnie z jej art. 4 – w sprawach nieuregulowanych w tej ustawie stosuje się przepisy ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (dalej u.d.k.). Nazwy: muzeum można używać tylko w odniesieniu do jednostki, która jest muzeum w rozumieniu tej ustawy >patrz ramka (tak w rozstrzygnięciu nadzorczym wojewody śląskiego z 27 lipca 2011 r. znak NP/II/0911/313/11, DzUrz woj. śląsk. z 2011 r. nr 183, poz. 3452).

Utworzenie muzeum przez gminę wymaga dokonania poniższych czynności.

Krok 1. Ustalenie danych instytucji kultury i jej utworzenie

Zgodnie z art. 2 u.d.k. formami organizacyjnymi działalności kulturalnej, o której mowa w tej ustawie, są m.in. muzea. W art. 9 ust. 1 u.d.k. przewidziano, że jednostki samorządu terytorialnego organizują działalność kulturalną tworząc samorządowe instytucje kultury, dla których prowadzenie takiej działalności jest podstawowym celem statutowym. Przepis ten nie daje samorządom możliwości prowadzenia działalności w zakresie kultury w innej formie organizacyjnoprawnej. Muzeum tworzone przez gminę musi mieć formę instytucji kultury (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z 4 kwietnia 2001 r., znak SA/Sz 2268/00, LEX nr 49253). Zgodnie z art. 11 ust. 1 u.d.k. gmina jako organizator instytucji kultury (w rozpatrywanym przypadku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10932

Wydanie: 10932

Spis treści
Zamów abonament