Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Komu zależy na straszeniu JPK

19 grudnia 2017 | Ekonomia

Dr Izabela Andrzejewska-Czernek Jeżeli organy administracji podatkowej będą rozsądnie rozwijać tę koncepcję, w dłuższej perspektywie podatnikom ubędzie obowiązków.

Od 1 stycznia 2018 r. wszyscy podatnicy VAT w Polsce będą zobowiązani do składania co miesiąc Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK), zawierającego ewidencję zakupu i sprzedaży VAT. Nie wpadajmy jednak w panikę – JPK_VAT z powodzeniem funkcjonuje już od półtora roku, a objęte są nim dziś małe, średnie oraz duże przedsiębiorstwa. Objęcie nim najmniejszych przedsiębiorców – tzw. mikroprzedsiębiorców – będących podatnikami VAT to ostatni, niezbędny etap wprowadzania tego rozwiązania.

W biznesie nie ma już dziś odwrotu od cyfryzacji raportowania podatków. Jeżeli organy administracji podatkowej będą rozsądnie rozwijać tę koncepcję, w dłuższej perspektywie podatnikom ubędzie obowiązków. Szkoda więc energii na obrażanie się na to zjawisko. Tym bardziej że potrzebne informacje i nieodpłatne oprogramowanie do generowania plików JPK VAT można znaleźć na stronach Ministerstwa Finansów.

Lęk sztucznie podsycany

Duzi przedsiębiorcy zmierzyli się z koniecznością składania JPK_VAT już w połowie roku 2016. Później stopniowo wprowadzono taki obowiązek względem małych i średnich przedsiębiorstw. Składanie JPK oczywiście zdyscyplinowało podatników. Mogli oni jednak liczyć na taryfę ulgową w początkowym okresie funkcjonowania JPK, zwłaszcza jeżeli mieli problemy techniczne. W ogólnym ujęciu „projekt JPK" okazał się zatem udany....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10932

Wydanie: 10932

Spis treści
Zamów abonament