Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy można przedłużyć termin związania ofertą

19 grudnia 2017 | Administracja | Aneta Walewska-Borsuk

Brak jest podstaw do wykluczenia z postępowania przetargowego wykonawców, którzy nie przedłużyli terminu związania ofertą przed upływem wcześniej zastrzeżonego terminu – uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Termin związania ofertą – najogólniej rzecz ujmując – jest terminem aktualności oferty złożonej przez wykonawcę w postępowaniu przetargowym. Oznacza to, że w terminie związania ofertą wykonawca zobowiązany jest wywiązać się zapisów wynikających z treści złożonej przez siebie oferty.

Terminy określa zamawiający

Zgodnie z art. 36 ust. 1 pkt 9 Prawa zamówień publicznych termin związania ofertą określa zamawiający, mając dość dużą swobodę w wyznaczeniu jego długości. Swoboda ta nie jest jednak nieograniczona. W art. 85 ust. 1 Prawa zamówień publicznych ustawodawca przewidział trzy warianty nieprzekraczalnych ram tego terminu, które kształtują się następująco:

1) 30 dni – jeżeli wartość zamówienia nie przekracza tzw. progów unijnych;

2) 90 dni – jeżeli wartość zamówienia dla robót budowlanych jest równa lub przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty 20 000 000 euro, a dla dostaw lub usług –10 000 000 euro;

3) 60 dni – jeżeli wartość zamówienia jest inna niż określona w powyższych punktach 1) i 2) powyżej.

Każdy z wyżej wymienionych terminów związania ofertą może zostać przedłużony w czasie trwania postępowania przetargowego. Czuwanie nad utrzymaniem stanu związania ofert leży przede wszystkim w gestii i interesie wykonawców, którzy jako...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10932

Wydanie: 10932

Spis treści
Zamów abonament