Wyjazd na szkolenie z prawem do diet
Jeśli pracodawca jednostronnie narzuci podwładnemu konieczność udziału w szkoleniu odbywającym się w innej miejscowości, należy to kwalifikować jako delegację, a nie podnoszenie kwalifikacji. Rzutuje to na rodzaj świadczeń przysługujących podwładnemu.
- Pracownik otrzymał polecenie wyjazdu na szkolenie. Zwróciliśmy mu koszty przejazdu i opłaciliśmy szkolenie. Czy przysługuje mu również dieta? Wyjazd trwał łącznie 9 godzin. Uznajemy jednak, że to było podnoszenie kwalifikacji i pracodawca nie zwraca kosztów wyżywienia. – pyta czytelnik.
Pracownikowi przysługuje również dieta. Wyjazd odbywał się bowiem na podstawie polecenia służbowego, a nie porozumienia dotyczącego podnoszenia kwalifikacji. Jeżeli celem było miejsce znajdujące się poza stałym miejscem pracy pracownika, to powinno nastąpić pełne rozliczenie według zasad dotyczących podróży służbowych.
Inicjatywa lub zgoda szefa
Zgodnie z definicją zawartą w art. 1031 k.p., przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.
Mamy tu zatem dwie sytuacje:
- pracodawca występuje z inicjatywą rozpoczęcia nauki przez podwładnego, na co ten wyraża zgodę, albo
- pracodawca zgadza się na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta