Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyjazd na szkolenie z prawem do diet

19 grudnia 2017 | Dobra Firma | Marek Rotkiewicz

Jeśli pracodawca jednostronnie narzuci podwładnemu konieczność udziału w szkoleniu odbywającym się w innej miejscowości, należy to kwalifikować jako delegację, a nie podnoszenie kwalifikacji. Rzutuje to na rodzaj świadczeń przysługujących podwładnemu.

- Pracownik otrzymał polecenie wyjazdu na szkolenie. Zwróciliśmy mu koszty przejazdu i opłaciliśmy szkolenie. Czy przysługuje mu również dieta? Wyjazd trwał łącznie 9 godzin. Uznajemy jednak, że to było podnoszenie kwalifikacji i pracodawca nie zwraca kosztów wyżywienia. – pyta czytelnik.

Pracownikowi przysługuje również dieta. Wyjazd odbywał się bowiem na podstawie polecenia służbowego, a nie porozumienia dotyczącego podnoszenia kwalifikacji. Jeżeli celem było miejsce znajdujące się poza stałym miejscem pracy pracownika, to powinno nastąpić pełne rozliczenie według zasad dotyczących podróży służbowych.

Inicjatywa lub zgoda szefa

Zgodnie z definicją zawartą w art. 1031 k.p., przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.

Mamy tu zatem dwie sytuacje:

- pracodawca występuje z inicjatywą rozpoczęcia nauki przez podwładnego, na co ten wyraża zgodę, albo

- pracodawca zgadza się na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10932

Wydanie: 10932

Spis treści
Zamów abonament