Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niepodpisana decyzja jest tylko projektem

19 grudnia 2017 | Administracja | Anna Puszkarska

Każda decyzja musi zawierać podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego pracownika organu upoważnionego do wydania decyzji. Jeżeli decyzję wydano w formie dokumentu elektronicznego, potrzebny jest kwalifikowany podpis elektroniczny.

Decyzja wydana przez organ nie została podpisana. Została jednak utrzymana w mocy przez organ II instancji. Czy uzasadnia to stwierdzenie nieważności decyzji organu odwoławczego?

Tak. Wymóg podpisania decyzji wynika z art. 107 § 1 pkt 8 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.). Jak zwrócono uwagę w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 13 września 2013 r. (sygn. I OSK 2932/12, LEX nr 1557278), w orzecznictwie i doktrynie prezentowane są rozbieżne stanowiska dotyczące skutku braku podpisu. Według jednego stanowiska, brak podpisu powoduje nieistnienie decyzji. Natomiast odmienny pogląd sprowadza się do tego, że decyzja, która nie zawiera podpisu osoby upoważnionego do jej wydania, jest nieważna. Nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10932

Wydanie: 10932

Spis treści
Zamów abonament