Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kopia no-name nie narusza uczciwej konkurencji

19 stycznia 2018 | Prawo w biznesie | Dorota Gajos-Kaniewska

Czynem nieuczciwej konkurencji nie jest każda postać naśladownictwa, lecz tylko tzw. niewolnicze naśladownictwo, obejmujące takie przypadki kopiowania zewnętrznej postaci produktu, w których dla przeciętnego odbiorcy nie jest możliwe odróżnienie kopii od oryginału.

Dorota Gajos-Kaniewska

Tak stwierdziły sądy rozstrzygające spór przedsiębiorców o wyprodukowane w Chinach i oferowane w sprzedaży na polskim rynku zawiasy trzpieniowe do drzwi drewnianych.

Z powództwem wystąpiła włoska spółka produkująca takie zawiasy oraz ich polski dystrybutor. Obie zarzuciły Gerardowi T. czyn nieuczciwej konkurencji: bezprawne wprowadzenie przez jego firmę na rynek polski chińskich podróbek markowych zawiasów włoskiego producenta. Żądały, by sąd nie tylko nakazał pozwanemu zaniechania naruszeń, ale także zniszczenia posiadanych zawiasów, opublikowania przeprosin oraz zasądzenia 10 tys. zł tytułem wydania korzyści uzyskanych na wprowadzeniu do Polski kopii zawiasów.

Jak twierdziły powódki produkowane przez włoską spółkę zawiasy były objęte w Polsce ochroną patentową, która wprawdzie już wygasła, ale sama firma nadal cieszy się renomą wśród polskich klientów. Tymczasem zawiasy oferowane przez firmę Gerarda T. nie odpowiadają jakości włoskiego oryginału, co może źle wpłynąć na wizerunek firm powodów - identyczne z wyglądu zawiasy z Chin utrudniają m.in. postępowanie reklamacyjne.

Gerard T. nie kwestionował, że „jego" zawiasy są podobne do włoskich, ale też nie ma mowy o podróbce. Chińskie zawiasy nie są bowiem kopią włoskich, pomiędzy produktami występują wyraźne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10955

Wydanie: 10955

Spis treści
Zamów abonament