Wyroki za kradzież nie odstraszają złodziei
Najczęściej okradane są sklepy. W ponad 90 proc. przypadków sądy orzekają grzywnę w wysokości 500 zł. Płaci ją 60 proc. ukaranych.
Z najnowszych policyjnych statystyk wynika, że w 2017 r. liczba kradzieży spadła o 20 tys. Łącznie było ich 111 tys. Instytut Wymiaru Sprawiedliwości podsumował właśnie, jak sądy radzą sobie z procesami o kradzieże. Co wynika z raportu? Drobna kradzież (wykroczenie) kończy się wyrokiem (I instancja) w niecałe pięć miesięcy. Poważniejsza sprawa (przestępstwo) trwa średnio osiem miesięcy. Rok wcześniej trwały miesiąc dłużej.
Co cieszy się największą popularnością wśród złodziei? Artykuły spożywcze, paliwo, telefony komórkowe, pieniądze, alkohol, kosmetyki, odzież itd. Na liście najczęstszych miejsc kradzieży na pierwszym miejscu znalazły się: sklep, mieszkanie (posesja) pokrzywdzonego, stacja benzynowa, środek transportu itd.
– Wcale nie dziwią mnie te statystyki – mówi prof. Brunon Hołyst. – Na takiej formie przestępczości można coraz mniej zarobić. A w ostatnich latach pojawiają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta