Plaże chronione przed sztormem i fiskusem
W grudniu zakończył się spór o podatek od usług ochrony plaż przed rozmyciem. To stwarza nadzieję na niezakłócone planowanie takich prac w tym roku.
Czy plaża jest środowiskiem morskim i co ma do tego urząd skarbowy? Takie karkołomne zderzenie świata finansów i przyrody spędzało sen z powiek urzędom morskim i firmom budowlanym przez kilka lat. Trwał bowiem spór o to, czy budowanie różnych umocnień przeciwsztormowych i dosypywanie piasku na plażach ma być objęte zerowym, czy 23-procentowym VAT.
Finałem była uchwała siedmiu sędziów Naczelnego Sadu Administracyjnego z 11 grudnia 2017 r. Sędziowie wskazali, że przewidziana w ustawie o VAT zerowa stawka podatku dla usług „ochrony środowiska morskiego" dotyczy także robót służących zabezpieczeniu brzegów. – Nie można twierdzić, że brzeg morski pozostaje poza zakresem ochrony środowiska morskiego – stwierdził podczas ogłoszenia wyroku sędzia NSA Jan Rudowski, uzasadniając uchwałę. Zaznaczył przy tym, że w tym przypadku, wobec braku jednoznacznej prawnej definicji „ochrony środowiska morskiego", trzeba zwrócić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta