Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Otwarta droga do reformy OFE

19 stycznia 2018 | Ekonomia
Rząd planuje sprywatyzować 75 proc. z ok. 180 mld zł zgromadzonych w OFE
źródło: Rzeczpospolita
Rząd planuje sprywatyzować 75 proc. z ok. 180 mld zł zgromadzonych w OFE

Rewolucja w III filarze emerytalnym, odłożona na półkę kilka miesięcy temu, wraca jako jeden z priorytetów rządu – dowiedziała się „Rzeczpospolita".

Anna Cieślak-Wróblewska

Jeszcze w tej kadencji Sejmu OFE przekształcą się w fundusze inwestycyjne, a większość zgromadzonych tam pieniędzy trafi na prywatne konta Polaków – wynika z nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej". Co więcej, temat OFE ma być jedną z priorytetowych spraw rządu Mateusza Morawieckiego.

– Doszło do porozumienia w tej sprawie z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską – mówią nasi rozmówcy, zbliżeni do rządu. A to właśnie spory z panią minister co do kształtu reformy spowodowały, że kilka miesięcy temu została ona odłożona na „przyszłą kadencję rządu".

Analizy trwają

Jeśli chodzi o harmonogram prac nad zmianami OFE, nie jest on do końca znany. Jeśli chodzi o ścieżkę legislacyjną, to najpierw ma się pojawić ustawa o pracowniczych programach kapitałowych, a później o OFE.

Ministerstwo Finansów nie potwierdza naszych informacji ani im nie zaprzecza. Jednak w przysłanym komentarzu podkreśla, że „aktualnie prowadzone są konsultacje dotyczące ostatecznego kształtu ewentualnych zmian (w OFE – red.). Dokonywana jest również ocena ich wpływu m.in. na sektor finansów publicznych, w tym na sytuację Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jak również na rynek pracy i gospodarstwa domowe. Decyzja co do dalszego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10955

Wydanie: 10955

Spis treści
Zamów abonament