Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprawdzaj kontrahentów, unikniesz zatorów płatniczych

19 stycznia 2018 | Ekonomia
Branża transportowa jest jedną z tych, w których ryzyko trafienia na nierzetelnego kontrahenta jest wyższe od przeciętnego.
źródło: Fotolia
Branża transportowa jest jedną z tych, w których ryzyko trafienia na nierzetelnego kontrahenta jest wyższe od przeciętnego.

Wciąż niewielu przedsiębiorców weryfikuje wiarygodność swoich kontrahentów w biurach informacji gospodarczej. Tymczasem na niesolidnego płatnika może trafić każda firma, dlatego warto się zabezpieczyć przed takim zagrożeniem.

ewa bednarz

W Polsce dane o dłużnikach, zarówno tych niesolidnych, opóźniających płatności, jak i tych terminowo wywiązujących się ze wszystkich zobowiązań, zbiera i monitoruje kilka firm – biur informacji gospodarczej. Dane te są bezcenne dla wszystkich przedsiębiorców, którym zależy na odpowiedzialnym zarządzaniu finansami.

Niestety, z odpowiedzialnością tą nie jest najlepiej, ponieważ z danych BIG InfoMonitor wynika, że aż 68 proc. firm z sektora MŚP z BIG nie korzysta. Poprzestają na sprawdzeniu wiarygodności swoich kontrahentów w internecie (ponad 40 proc.), analizowaniu wyników finansowych pobranych z KRS (40 proc.) lub też kierowanych do innych firm pytań o opinię na temat kontrahenta (41,5 proc.). W takiej sytuacji trudno się dziwić, że zmorą mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw są zatory płatnicze, nie tylko opóźniające inwestycje, ale i obniżające płynność finansową.

To może zwiastować większe kłopoty, których można w prosty sposób uniknąć. Wystarczy korzystać z dostępnych danych gospodarczych, których katalog jest coraz większy. Poszerza go funkcjonująca od listopada ubiegłego roku znowelizowana ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Zwiększyły się nie tylko prawa wierzycieli, ale i dłużników. Poszerzył się też dostęp do wielu baz danych, dzięki czemu informacje o nieuczciwych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10955

Wydanie: 10955

Spis treści
Zamów abonament