Nieporozumienie pułapki średniego dochodu
Nawet w gronie badaczy gospodarki i teoretyków ekonomii pojawiają się wątpliwości co do faktycznego występowania pułapki średniego dochodu – pisze ekonomista.
Bohdan Wyżnikiewicz
Pułapka średniego dochodu (middle income trap) jest dość nową koncepcją, jaka pojawiła się w otoczeniu analiz ekonomicznych dotyczących teorii rozwoju gospodarczego. Analitycy międzynarodowych organizacji gospodarczych koncentrują się tu na obserwacjach empirycznych dla dużej liczby krajów rozwijających się oraz dla niektórych krajów rozwiniętych gospodarczo.
Wątek ten chętnie podchwytywany jest przez polityków, zarówno kreatorów polityki gospodarczej, jak i przez ich krytyków. Zarówno jedni, jak i drudzy w niedostateczny sposób zgłębiają naturę tego zjawiska, skupiając się głównie na atrakcyjności i prostocie przekazu medialnego w tej kwestii. Tymczasem od pewnego czasu nawet w gronie badaczy gospodarek i teoretyków ekonomii pojawiają się wątpliwości dotyczące faktycznego występowania pułapki średniego dochodu.
Wyjaśnienia pułapki
Podstawowym przejawem pułapki średniego dochodu jest stagnacja lub – częściej – stosunkowo niskie tempo wzrostu produktu krajowego brutto (PKB). Taki scenariusz można zaobserwować w krajach, które wcześniej wykazywały stosunkowo szybkie tempo wzrostu gospodarczego. Konkluzją koncepcji pułapki średniego dochodu jest teza o napotykaniu trudności z przyspieszeniem wzrostu gospodarczego niezależnie od przyjmowania różnych strategii i polityk...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta