Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Magiczne miejsce dla artystów

19 stycznia 2018 | Życie Pomorza Zachodniego | Małgorzata Piwowar
W Kołobrzegu prezentację swoich grafik miał Salvador Dali.
źródło: materiały prasowe
W Kołobrzegu prezentację swoich grafik miał Salvador Dali.
Plakat wystawy Zdzisława Beksińskiego.
źródło: materiały prasowe
Plakat wystawy Zdzisława Beksińskiego.
W 2011 roku można było obejrzeć akty autorstwa Wacława Wantucha.
źródło: materiały prasowe
W 2011 roku można było obejrzeć akty autorstwa Wacława Wantucha.

Galeria Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu istnieje od 1988 roku, kiedy to powołali ją do życia ojcowie miasta. W tym roku obchodzić będzie 30-lecie istnienia.

Pierwszym dyrektorem był Jerzy Ściesiński, artysta plastyk, a zarazem animator kołobrzeskiej kultury. Współtworzył ją w tym mieście ze swoją żoną Adelą od końca lat 50. XX wieku. Adela Ściesińska zajmowała się wystawiennictwem i animacją, w holu kina „Kalmar" zorganizowała pierwszą małą galerię, w której w ciągu 25 lat jej działalności – począwszy od 1964 roku – pokazanych zostało ponad 370 wystaw.

Ściesińscy systematycznie rozwijali swoją działalność, gromadząc wokół powiększającą się grupę twórców sztuk plastycznych. Pod koniec lat 80. ubiegłego wieku Galeria Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu przyjmowała prezentacje kolejnych edycji ogólnopolskiego Biennale Sztuki Sakralnej Sacrum – za czasów dyrekcji Jerzego Ściesińskiego była ich współorganizatorem – obok BWA w Gorzowie. Kilkakrotnie, po 2000 roku, pokazywane były efekty Ogólnopolskiego Biennale Pasteli.

Pamiętając o założycielach

Pod koniec minionego 2017 roku w galerii odbyła się wystawa poświęcona pamięci małżeństwa Ściesińskich „In memoriam". Obecnie działająca Galeria Sztuki Współczesnej jest kontynuacją rozpoczętej przez nich historii.

Jej siedziba mieści się na parterze, w prawym skrzydle zabytkowego ratusza zbudowanego w 1832 roku według projektu cenionego wówczas architekta Karola Fryderyka Schinkla.

To miejsce ma...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10955

Wydanie: 10955

Spis treści
Zamów abonament