Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Resort radzi, jak nie dać się oszustom

19 stycznia 2018 | Prawo | Monika Pogroszewska

Kontrahent, który nie chce zapłaty VAT na odrębne konto, według fiskusa może być podejrzany.

Podzielona płatność VAT będzie obowiązywać od 1 lipca 2018 r. Ministerstwo Finansów już teraz przekonuje jednak przedsiębiorców, by za pół roku skorzystali z nowego mechanizmu. Dzięki temu unikną kłopotów z odliczeniem VAT oraz solidarnej odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe kontrahenta. Jednocześnie resort podkreśla, że firmy powinny ostrożnie podchodzić do tych dostawców, którzy nie chcą otrzymać zapłaty w systemie split payment.

Decyduje nabywca

Stosowanie nowego mechanizmu będzie dobrowolne. To nabywca będzie o tym każdorazowo decydował. W takim przypadku zapłaci sprzedawcy osobno kwotę netto i VAT na odrębny rachunek. Zapłata zostanie automatycznie rozdzielona przez system bankowy na kwotę netto, którą system przekaże na rachunek rozliczeniowy, i kwotę VAT, która trafi na specjalny rachunek. Będzie to możliwe dzięki temu, że każdemu przedsiębiorcy bank otworzy automatycznie do rachunku rozliczeniowego rachunek VAT.

Według MF to rozwiązanie, które powinno wyeliminować z rynku oszustów, a jednocześnie zapewnić spokój firmom, które nieświadomie padną ich ofiarą.

– Jedną z cech tego mechanizmu jest zabezpieczenie nabywcy przed...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10955

Wydanie: 10955

Spis treści
Zamów abonament