Z Pekinu na Księżyc
Chiny zamierzają eksplorować niewidoczną stronę Srebrnego Globu.
Chang'e 4 – taką nazwę nadano misji, którą Chiny planują wysłać na naturalnego satelitę naszej planety, na jego drugą stronę, niewidoczną z Ziemi. Wyląduje na niej łazik. Dotychczas była ona jedynie fotografowana i filmowana przez satelity, między innymi przez DSCOVR (Deep Space Climate Observatory).
Chiny zaplanowały na 2018 rok wystrzelenie 40 rakiet. Wiele z tych wydarzeń świat będzie śledził z dużym zainteresowaniem, na przykład start i lot misji Długi Marsz 5, największej chińskiej rakiety. Ale największe zainteresowanie wzbudza start Chang'e 4.
Przedsięwzięcie przebiegnie w dwóch fazach. Pierwszy start w kierunku Księżyca nastąpi w czerwcu, kolejny w drugiej połowie roku, dokładnej daty na razie nie podano.
W czerwcu satelita telekomunikacyjny o wadze 425 kilogramów zostanie umieszczony na orbicie Księżyca, w odległości 60 000 kilometrów od Ziemi. Będzie pełnił funkcję stacji przekaźnikowej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta