Mity o euro to lekcja do odrobienia
Jeżeli Europa nie będzie w coraz większym stopniu jednością, to się podzieli na wrogie państewka, które prędzej czy później skoczą sobie do gardeł.
prof. Andrzej K. Koźmiński
Rz: Strefa euro już wystarczająco okrzepła i jest bezpieczna? Pytam, bo „kryzys strefy euro" jest koronnym argumentem przeciwników przystąpienia doń Polski.
Ten kryzys się najwyraźniej skończył. Strefa euro okrzepła, Europejski Bank Centralny wywiązał się ze swojej roli pożyczkodawcy ostatniej szansy. Jego prezes Mario Draghi ma w tym dużą zasługę. W tej chwili perspektywy wzrostu gospodarczego dla strefy euro są bardzo pozytywne. To nie znaczy, że jest już doskonały jednolitym obszarem walutowym. Nie jest, ale niewątpliwie jest już umocniona i wszystko wskazuje na to, że przetrwa.
W jakim kierunku będzie ewoluować?
To jest pytanie za milion dolarów. Strefa euro będzie ewoluowała w kierunku większej integracji. Prawdopodobnie EBC uzyska więcej prerogatyw banku centralnego, pojawią się bardziej jednolite reguły dotyczące równowagi makroekonomicznej w krajach strefy i pojawi się coś w rodzaju funduszu stabilizacyjnego, który będzie chronił kraje należące do strefy przed turbulencjami.
Podpisał pan nasz apel do premiera Mateusza Morawieckiego o powrót do przygotowań do przyjęciu euro i dyskusję na ten temat. Tylko, czy ta dyskusja ma sens przy obecnym podejściu rządu do tego tematu? Nie jest to rzucanie grochem o ścianę?
Nawet jeżeli rzucamy grochem o ścianę, a tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta