Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wojna odbija się na kontraktach

29 kwietnia 2022 | | Konrad Radwan

To co dzieje się w Ukrainie, to przykład „siły wyższej”. Gdy umowa podlega polskiemu prawu, kontrahent z Ukrainy, który z powodu działań zbrojnych nie może jej wykonać, ma szanse na uchylenie się od odpowiedzialności.

Współpraca z firmami z Ukrainy – czy trzeba zmieniać umowy?

Wojna w Ukrainie poważnie utrudnia współpracę z działającymi tam firmami. Co to oznacza dla polskich przedsiębiorców?

Wojna w Ukrainie ma także swoje gospodarcze skutki. Co prawda stwierdzenie to wydaje się oczywiste – i było takim od samego początku agresji, a nawet wcześniej – jednak obecnie coraz częściej na własnej skórze doświadczamy prawdziwości tej tezy. Problemy związane z kontynuowaniem – dotychczas w wielu przypadkach naprawdę bardzo owocnej – współpracy z ukraińskimi przedsiębiorcami dotykają szeregu właścicieli firm działających nad Wisłą. Perturbacje przybierają różnorodny kształt, począwszy od trudności w transporcie towarów, aż po pojawiające się zwłaszcza w strefie działań wojennych przerwy czy wręcz zupełne zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej. W jaki sposób przełoży się to na umowy wiążące polskich i ukraińskich przedsiębiorców? Wydaje się, że trzeba przygotować się na renegocjacje kontraktów.

Ważny partner

Według danych ukraińskiej Państwowej Agencji Statystyki w roku 2020 Polska importowała z Ukrainy towary o wartości 3,27 mld dolarów, sprzedała zaś swoje dobra za 4,14 mld hrywien. A więc nadwyżka na korzyść eksportu wyniosła blisko 868 mln dolarów. W zestawieniu zaś z ostatnim rokiem przed pandemią sprzedaż na Ukrainę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12254

Wydanie: 12254

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament