Chętnych do pracy audytora mniej, wymagań coraz więcej
Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp technologiczny w pracy audytorów i biegłych rewidentów. Wymogi rosną, podobnie jak konkurencja o kandydatów. Praca w audycie jak żaden inny zawód daje jednak szansę na szybkie zdobycie dużego doświadczenia.
Branża audytorska odczuwa mniejszy brak zainteresowania młodych osób, wchodzących na rynek pracy, a liczba biegłych rewidentów w ostatnich latach spada. To niebezpieczne zjawisko – ocenili uczestnicy debaty dotyczącej obecnych wymagań wobec audytorów, zorganizowanej przez „Parkiet” i „Rzeczpospolitą”. Jednocześnie magnesem dla młodych osób mogą być spore możliwości rozwoju i postęp technologiczny, jaki dokonuje się w tej branży.
Praca trudna, ale rozwojowa
Liczba firm wykonujących usługi audytorskie w ostatnich latach spada, podobnie jak liczba kandydatów do pracy. – Przyczyn mniejszego zainteresowania pracą audytora czy biegłego rewidenta można szukać głównie w rosnącej konkurencji na polskim rynku pracy – tłumaczyła Agnieszka Nalewajko, partner w dziale audytu EY Polska. Do tego dochodzi rosnąca kompleksowość zadań i ryzyko związane z zawodem biegłego rewidenta, przez co młodzi częściej decydują się na inny zawód. Z drugiej strony zdaniem uczestników debaty zawód audytora i biegłego rewidenta nadal ma swoją estymę i prestiż i to się nie zmienia. – Nie widzę wielkich zagrożeń dla branży i popularności zawodu audytora, ale przechodzimy ogromną transformację, w tym cyfrową. Powstawanie globalnych podmiotów i audyt tego typu przedsiębiorstw zwyczajnie nakłada nową warstwę wyzwań – podkreśliła Nalewajko.
Zdaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta