Visa: jesteśmy w centrum przepływu pieniędzy
Rozmowa z Jakubem Kiwiorem, dyrektorem zarządzającym regionem Europy Środkowo-Wschodniej, Visa.
Odpowiada pan za region Europy Środkowo-Wschodniej w Visa. Jakie miejsce zajmuje on na mapie globalnego rozwoju usług finansowych?
W latach 90. nastąpiła w naszym regionie udana transformacja w kierunku gospodarki rynkowej. Rozpoczęła się szybka modernizacja, a mieszkańcy regionu zaczęli coraz śmielej korzystać z nowych technologii. Banki od początku XXI wieku intensywnie inwestowały w możliwości cyfrowe. Wydawcy kart i agenci rozliczeniowi wdrożyli najnowocześniejsze technologie, które utorowały regionowi drogę do stania się jednym z najbardziej zaawansowanych rynków bankowych i płatniczych w Europie. Rezultaty w naszym regionie, który z perspektywy Visa obejmuje Bułgarię, Chorwację, Czechy, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry, widać na każdym kroku. Spójrzmy na Polskę – kraj, w którym wszystkie terminale kartowe pozwalają płacić zbliżeniowo, a 97 proc. wszystkich transakcji kartami w naszym kraju przebiega właśnie w ten sposób1. Umieśćmy tę wartość w szerszym kontekście – w Europie, jak pokazują nasze dane, w czerwcu 2021 r. takich transakcji z wykorzystaniem kart Visa było ponad 80 proc.2. Mieszkańcy naszego regionu kartami płacą także coraz częściej chociażby w komunikacji miejskiej. Za przykład weźmy Słowenię czy Bułgarię, gdzie między...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta