mBank stawia na matematykę w edukacji ekologicznej młodszych pokoleń
mBank, realizując przez swą fundację działania edukacyjne i proekologiczne, połączył dwie różne i ważne dziedziny – matematykę i ekologię. mFundacja wydała książkę, która pokazuje, jak bardzo matematyka przydaje się w zrozumieniu zjawisk, których doświadczamy – począwszy od anomalii pogodowych, na wzroście cen energii kończąc. O „Matematyce na zielono” rozmawiamy z jej autorką – Mają Krämer.
„Matematyka na zielono” to książka skierowana do dzieci. Wiele z nich, rozpoczynając swoją przygodę z edukacją, zastanawia się, co nam daje matematyka.
Matematyka i logika rządzą naszym życiem. Możemy je spotkać dosłownie wszędzie, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Nie każdemu uczenie się matematyki przychodzi z łatwością, ale wbrew obiegowej opinii każdy może się z nią zaprzyjaźnić. Bez niej nie bylibyśmy w stanie zrozumieć świata, podejmować racjonalnych decyzji. Nie mam tu na myśli uczenia się wzorów na pamięć. Ważniejsze jest myślenie matematyczne, a tę umiejętność można praktycznie ćwiczyć. Chodzi o to, jak wnioskujemy, tworzymy związki przyczynowo-skutkowe, klasyfikujemy, syntezujemy i analizujemy dane. Oczywiście tabliczka mnożenia to podstawa i byłoby bez niej trudno, ale to myślenie matematyczne i wyobraźnia są kluczowe.
Matematyka i ekologia to nie jest oczywiste połączenie. A może się mylę? Skąd ten pomysł?
Matematyka jest uniwersalnym kluczem do zrozumienia świata. Pozwala zrozumieć istotę wielu problemów, w tym tych związanych z przyszłością naszej planety. Daje nam możliwość oszacowania skali zagrożeń i zastanowienia się, jak możemy rozsądnie i odpowiedzialnie postępować. Przyszłość naszej planety zależy nie tylko od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta