Polska ma zapewnione dostawy paliw
Panel pt. „Kryzys surowcowy” odbył się w środę, w dniu, w którym rano Rosja odcięła dostawy gazu do Polski. Temat dywersyfikacji dostaw i odejścia od paliw z Rosji stał się bardziej aktualny niż kiedykolwiek wcześniej.
Podczas dyskusji w szerokim ujęciu mowa była o globalnych zasobach surowców istotnych dla gospodarki i o potencjale Polski, natomiast w węższym – o surowcach energetycznych i o tym, czy Polska ma zapewnione wystarczające dostawy ropy i gazu spoza Rosji.
Piotr Dziadzio, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, główny geolog kraju, pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa, wskazał na dwa aspekty. Po pierwsze, z punktu widzenia zasobów Ziemi, nie ma problemu z surowcami energetycznymi. Węgiel kamienny jest dostępny we wszystkich rejonach świata. Część złóż jest możliwa do eksploatacji nawet przez 300 lat. Bardzo szeroko dostępny jest także węgiel brunatny czy torf, który jest wykorzystywany lokalnie.
Z kolei w przypadku węglowodorów, ropy naftowej i gazu ziemnego dostępność do udokumentowanych zasobów oceniana jest na 50–80 lat. Jednak proces odkrywania nowych zasobów trwa równolegle z poszukiwaniami nowych rozwiązań w zakresie zielonej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta