Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwrot środków unijnych po nałożeniu korekty finansowej

29 kwietnia 2022 | Biznes w czasie pandemii | Marek Ososko

Realizacja projektu dofinansowanego ze środków unijnych to szansa na rozwój oraz nowe inwestycje dla firm i samorządów. Jeżeli przedsięwzięcie przebiega prawidłowo, beneficjent ma prawo uzyskać całość dofinansowania, ale w razie stwierdzenia nieprawidłowości po jego stronie, musi liczyć się z koniecznością korekty finansowej.

Wielu beneficjentów doświadczyło dolegliwości związanych z nałożeniem korekty finansowej przez powołane do tego instytucje. Dla lepszego zrozumienia zagrożeń związanych ze zwrotem środków unijnych przybliżymy przepisy i zasady dotyczące wspomnianych korekt.

W jakiej formie nałożyć korektę?

Pojęcie korekty finansowej towarzyszy realizacji projektów unijnych już drugą perspektywę finansową. Źródła pochodzenia tej instytucji należy upatrywać w unijnych aktach prawnych, tj. rozporządzeniach sektorowych. Dziś już mało kto pamięta, że w okresie programowania 2007-2013, stosowanie korekt finansowych rodziło liczne wątpliwości właściwych instytucji oraz sądów krajowych. Problem dotyczył kwestii fundamentalnej, a mianowicie w jakiej formie właściwa instytucja może nałożyć korektę na beneficjenta w zgodzie z przepisami unijnymi i krajowymi.

Przełomowa w tym względzie okazała się uchwała 7 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 27 października 2014 r., sygn. akt II GPS 2/14, która przesądziła, że ustalanie i nałożenie korekty finansowej nie wymaga wydania oddzielnej decyzji administracyjnej. Wskazane przez NSA ramy prawne stworzyły bazę dla aktualnie obowiązujących rozwiązań w perspektywie 2014-2020.

Definicja w polskich i unijnych przepisach

Pojęcie korekty finansowej jest na tyle istotne, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12254

Wydanie: 12254

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament