Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas tokenów na rynku dzieł sztuki

29 kwietnia 2022 | | Krzysztof Rożko Michał Kret

Co powinien wiedzieć inwestor inwestyjący w cyfrowe dzieła sztuki.

Rozwój i rosnąca popularność technologii blockchain skutkuje powstawaniem i popularyzacją coraz nowszych dróg jej wykorzystania, nie omijając przy tym świata inwestycji. Określenia takie jak „kryptowaluta”, „token”, „technologia NFT” czy „metaverse” szturmem podbiły świat internetu. Prawdziwy boom w obszarze na styku cyfrowych technologii i sztuk pięknych wybuchł na początku 2021 roku, jednak już kilka lat wcześniej tokenizacja zaczęła przenikać do świata inwestycji.

Jednym z nowych obszarów zastosowań nowoczesnych technologii, cieszących się rosnącym zainteresowaniem, jest tokenizacja fizycznych dzieł sztuki. Umożliwia to zakup nieznacznych udziałów w dziełach sztuki, a tym samym dokonywanie mniejszych inwestycji na tym rynku, przy wykorzystaniu dedykowanych tokenów lub kryptowalut, za pomocą których mogą być dokonywane płatności.

Na czym to polega

W świecie kryptoaktywów i technologii blockchain tokeny są pewnego rodzaju matematyczną jednostką wartości, mogącą stanowić cyfrowe potwierdzenie autentyczności danego przedmiotu, który przynajmniej na chwilę obecną (do czasu prawnego uregulowania tych kwestii) może być dowolnie określony. Wśród tokenów można wyróżnić takie kategorie, jak tokeny użytkowe zapewniające dostęp do funkcjonalności lub usług świadczonych przez ich emitenta, tokeny powiązane z aktywami, których...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12254

Wydanie: 12254

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament