Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Drewniane moduły mogłyby wspomóc polską mieszkaniówkę

29 kwietnia 2022 | Nieruchomości w Ekonomii | Adam Roguski
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Technologia modułowa to szybsze budowanie. Jak pokazuje przykład Szwecji, mogłaby być podstawą publicznych programów mieszkaniowych – mówi Marcin Gołębiewski, prezes spółki Unihouse.

Czy i jakie przewagi nad tradycyjnym stawianiem budynków wielorodzinnych i użyteczności publicznej mają drewniane moduły – głównie w kontekście kosztów i mającej coraz większe znaczenie w czasach ESG ekologii?

Budownictwo modułowe oparte na szkielecie drewnianym pozwala na szybszą realizację inwestycji i emituje dużo mniej CO2 niż przy technologii tradycyjnej. Znaczna część prac wykonywana jest w kontrolowanych warunkach fabryki, co umożliwia dokładne opomiarowanie zużycia energii, surowców i czasu, dzięki czemu można optymalizować cały proces produkcyjny. Przekłada się to na zmniejszenie kosztów – stosowane przez nas technologie nie wymagają tak wielkich ilości energii niezbędnych do wytworzenia, jak beton czy stal, które w przeciwieństwie do drewna nie są odnawialne.

Przygotowanie w fabryce modułów z wykończeniem pod klucz znacząco przyspiesza czas realizacji całej inwestycji. Należy zauważyć, że na długość budowy wpływ ma oczywiście m.in. stopień skomplikowania projektu, ale nie zmienia to faktu, że inwestycja modułowa może powstać do trzech razy szybciej niż realizowana w tradycyjny sposób. Średni czas budowy w drugim wypadku to około 18 miesięcy, a budynek szkieletowy – drewniany – może powstać już w pół roku. Najwięcej czasu zajmuje przygotowanie i wykończenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12254

Wydanie: 12254

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament