Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Poprawiona i druga już odsłona Polskiego Ładu

29 kwietnia 2022 | | Szymon Chyra Szymon Chyra, Dawid Achtelik

Podatnicy, którzy w 2022 roku opodatkowują swoje dochody podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, będą mogli zmienić formę opodatkowania w zeznaniu rocznym na zasady ogólne.

Nowy Polski Ład – jakie zmiany przyniesie?

Od stycznia 2022 r. obowiązują przepisy Polskiego Ładu, które wprowadziły szereg nowych rozwiązań w rozliczeniach podatkowych, m.in.: ulgę dla klasy średniej, podwyższenie kwoty wolnej od podatku, podwyższenie pierwszego progu podatkowego dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych (skala podatkowa) czy zniesienie możliwości odliczenia od podatku części zapłaconych składek zdrowotnych. Nowe przepisy nie spełniły zapowiedzi Ministerstwa Finansów, które motywowało wprowadzane zmiany korzyściami finansowymi dla szerokiego grona podatników (w szczególności w odniesieniu do tych, którzy zarabiają najmniej). Wprowadzone rozwiązania zrodziły wiele problemów praktycznych u przedsiębiorców, którzy na początku roku borykali się z trudnościami związanymi z wyliczeniem właściwej zaliczki na podatek oraz pracowników, którzy zastanawiali się, dlaczego ich wypłata netto jest niższa w porównaniu z poprzednimi okresami (pomimo zapewnień rządu, że zmiany będą korzystne lub neutralne dla większości podatników). Z tych powodów Ministerstwo Finansów 24 marca 2022 r. zaproponowało projekt ustawy zmieniającej Polski Ład (dalej: PŁ 2.0). Po przeprowadzeniu konsultacji publicznych ministerstwo opublikowało 13 kwietnia 2022 r. projekt uzupełniony o wybrane uwagi zgłoszone w ramach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12254

Wydanie: 12254

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament