Dematerializacja akcji prostej spółki akcyjnej
Przeznaczenie prostej spółki akcyjnej dla startupów i venture capital, gdzie innowacje i wiedza dominują nad klasycznym majątkiem spółki, przesądziło o niematerialnej formie jej akcji. Na jakie rozwiązania zdecydował się ustawodawca przy dematerializacji akcji tej spółki i jak to wygląda na tle niepublicznej spółki akcyjnej?
1 lipca 2021 r. w życie weszły przepisy wprowadzające do polskiego porządku prawnego nową spółkę kapitałową – prostą spółkę akcyjną (P.S.A.). Przepisy dotyczące P.S.A. należy jednak rozpatrywać szerzej, w szczególności w kontekście uprzedniej nowelizacji kodeksu spółek handlowych (KSH) i przepisów wprowadzających powszechną i obligatoryjną dematerializację akcji spółek akcyjnych (S.A.), zarówno publicznych, jak i niepublicznych, komandytowo-akcyjnych, a także spółek europejskich z siedzibą na terenie RP. Niniejszy artykuł ma na celu zwięzłe przedstawienie zagadnienia dematerializacji akcji w P.S.A., także na kanwie rozwiązań wykorzystywanych w niepublicznej S.A.
Uwagi wstępne
Za otwarciem szczelnie zamkniętego katalogu spółek handlowych i wprowadzeniem do treści KSH przepisów dotyczących P.S.A. przemawiała chęć stworzenia modelowej spółki akcyjnej, która odpowiadałaby na współczesne wyzwania związane z obrotem. Konstrukcje takie jak klasyczna S.A. bądź spółka z.o.o. posiadały z racji swej natury pewne ograniczenia – ich struktura była wszakże odpowiedzią na wcześniejsze, inne potrzeby rynkowe. P.S.A. powinna być zatem traktowana jako nowoczesny wehikuł kapitałowy, który w pewnym zakresie można dostosować do własnych potrzeb. Przemawiają za tym rozwiązania takie jak np. ograniczenie osobistej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta