Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niemcy głównym odbiorcą energii z Rosji

29 kwietnia 2022 | Ekonomia i rynek | Anna Słojewska
źródło: Rzeczpospolita

UE rozważa embargo na ropę, po tym gdy Gazprom zaczął odcinać dostawy gazu. Od początku wojny UE zapłaciła Rosji za energię 44 mld euro.

W ciągu kilku dni ambasadorowie państw członkowskich dostaną od Komisji Europejskiej propozycję nałożenia embarga na ropę z Rosji. Początkowo przewidywano, że decyzja mogłaby zostać podjęta już w przyszłym tygodniu, jednak zdaniem naszych rozmówców nie jest to pewne. – Ale przynajmniej teraz będzie konkretny papier. Rozpocznie się dyskusja, a nie luźna wymiana zdań – mówi nam dyplomata jednego z państw UE.

Istotna zmiana w dyskusji następuje z dwóch powodów. Po pierwsze, do tej pory państwa były niechętne embargu na ropę nie tylko z powodu samej ropy (tu o zmianę dostawcy łatwiej), ale obawiając się retorsji ze strony Rosji w postaci odcięcia dostaw gazu. Te obawy, po decyzji Gazpromu o zakręceniu kurka z surowcem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12254

Wydanie: 12254

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament