Skuteczniejsze egzekwowanie sankcji wobec Rosji i Białorusi
Przedsiębiorcy, żeby pozostać w zgodzie z prawem i zabezpieczyć swój biznes przed ryzykami natury finansowej, prawnej oraz wizerunkowej, będą musieli weryfikować zmiany zachodzące na liście sankcyjnej w czasie rzeczywistym.
16 kwietnia 2022 r. weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego (dalej: ustawa). Ustawa zapowiedziała stworzenie krajowej listy sankcyjnej, tj. listy osób i podmiotów objętych sankcjami oraz ustanowienie nowego środka ograniczającego w postaci wyłączenia podmiotów sankcjonowanych z postępowań o udzielenie zamówienia publicznego. Sankcje międzynarodowe zostały dodatkowo uzupełnione o natychmiastowy zakaz importu węgla z terenu Rosji lub Białorusi.
Dotkliwe kary
Ustawa określa dotkliwe kary administracyjne oraz odpowiedzialność karną z tytułu jej naruszenia lub naruszenia unijnych rozporządzeń sankcyjnych. Działanie wbrew ustawie lub naruszenie sankcji unijnych wiąże się z ryzykiem poniesienia konsekwencji finansowych oraz osobistych przez osoby zaangażowane w daną transakcję. Za naruszenia przepisów ustawy i unijnych rozporządzeń sankcyjnych przewidziane są kary administracyjnie w wysokości do 20 mln zł. Obok dotkliwej odpowiedzialności finansowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta