Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skuteczniejsze egzekwowanie sankcji wobec Rosji i Białorusi

29 kwietnia 2022 | Biznes w czasie pandemii | JUSTYNA HAMADA

Przedsiębiorcy, żeby pozostać w zgodzie z prawem i zabezpieczyć swój biznes przed ryzykami natury finansowej, prawnej oraz wizerunkowej, będą musieli weryfikować zmiany zachodzące na liście sankcyjnej w czasie rzeczywistym.

16 kwietnia 2022 r. weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego (dalej: ustawa). Ustawa zapowiedziała stworzenie krajowej listy sankcyjnej, tj. listy osób i podmiotów objętych sankcjami oraz ustanowienie nowego środka ograniczającego w postaci wyłączenia podmiotów sankcjonowanych z postępowań o udzielenie zamówienia publicznego. Sankcje międzynarodowe zostały dodatkowo uzupełnione o natychmiastowy zakaz importu węgla z terenu Rosji lub Białorusi.

Dotkliwe kary

Ustawa określa dotkliwe kary administracyjne oraz odpowiedzialność karną z tytułu jej naruszenia lub naruszenia unijnych rozporządzeń sankcyjnych. Działanie wbrew ustawie lub naruszenie sankcji unijnych wiąże się z ryzykiem poniesienia konsekwencji finansowych oraz osobistych przez osoby zaangażowane w daną transakcję. Za naruszenia przepisów ustawy i unijnych rozporządzeń sankcyjnych przewidziane są kary administracyjnie w wysokości do 20 mln zł. Obok dotkliwej odpowiedzialności finansowej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12254

Wydanie: 12254

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament