Przekształcenie formy prowadzonego biznesu może dać korzyści
Sytuacja wspólnika spółki osobowej na gruncie podatkowo-składkowym jest analogiczna jak sytuacja osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą.
Prowadzenie biznesu w formie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) jest stosunkowo często wybieraną formą funkcjonowania, zwłaszcza na początku drogi przedsiębiorcy. Wynika to ze stosunkowo łatwych zasad założenia działalności, jak również jej prowadzenia. Z czasem jednak zwiększająca się skala działalności, a wraz z nią wzrastający poziom przychodów mogą spowodować decyzję o zmianie formy działalności na spółkę. Dodatkową motywacją dla wielu przedsiębiorców są przepisy Polskiego Ładu, które zmieniły sposób odliczania składki zdrowotnej na gruncie podatkowym.
Powstaje w związku z tym podstawowe pytanie: którą spółkę wybrać?
Podatnicy, który są wspólnicy
Pierwszą formą działalności, którą może rozważyć przedsiębiorca są spółki osobowe, w których podatnikami są wspólnicy.
W przypadku tej kategorii spółek możliwy jest wybór pomiędzy spółką jawną oraz spółką partnerską. Należy jednak pamiętać, że spółka partnerska może zostać założona wyłącznie w celu wykonywania wolnych zawodów. Tym samym, w przypadku innego rodzaju działalności gospodarczej pozostaje prowadzenie działalności w formie spółki jawnej. Co prawda spółka osobowa na gruncie prawnym jest odrębnym podmiotem, niemniej jednak wspólnicy spółki za jej zobowiązania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta