Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spadki cen OC hamują. To początek zmiany trendu

29 kwietnia 2022 | Ekonomia i rynek | Piotr Skwirowski
źródło: Rzeczpospolita

Po trzech latach mocnych spadków cen polis komunikacyjnego OC ich tempo wyraźnie zwolniło. Są już nawet grupy kierowców, którzy za ubezpieczenie samochodu płacą więcej.

Inflacja rośnie. Drożeją żywność, usługi, mieszkania, kredyty, prąd, gaz, paliwa, transport… Jednym z nielicznych wyjątków są ceny obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Te spadają już od trzech lat.

Polska Izba Ubezpieczeń, która niedawno podsumowała 2021 r. na naszym rynku ubezpieczeniowym, zwróciła uwagę, że odszkodowania i świadczenia z obowiązkowych komunikacyjnych polis OC sięgnęły kwoty 9,3 mld zł i były o 3,2 proc. większe niż przed rokiem. Jednocześnie pomimo wzrostu kosztów szkód spadała średnia składka za takie polisy. W 2021 r. wyniosła ona średnio 488 zł, o 2 proc. mniej niż rok wcześniej. W tym czasie średnia szkoda likwidowana z OC wzrosła o 3,8 proc., do 8484 zł. Ubezpieczyciele od dawna mówią, że taka sytuacja nie może trwać w nieskończoność, bo to zagraża rentowności tego sektora rynku.

Temu, co się na nim dzieje, z uwagą przygląda się już Komisja Nadzoru Finansowego. Przed laty jej interwencja w sytuacji podobnej ostrej konkurencji cenowej na rynku OC zakończyła się mocnymi podwyżkami składek.

Kto już płaci więcej

Tymczasem z rynku ubezpieczeniowego napływa coraz więcej sygnałów o możliwym rychłym zmianie trendu spadkowego cen OC. Z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12254

Wydanie: 12254

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament