Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie dzielił przez zero

06 grudnia 1997 | Plus Minus | RJ

85-lecie Jerzego Turowicza

Nie dzielił przez zero

ROBERT JAROCKI

Jerzy Turowicz jest weteranem polskich i zapewne europejskich redaktorów naczelnych, bo szefuje "Tygodnikowi Powszechnemu" od ponad 50 lat. Konkuruje z nim tylko Jerzy Giedroyc. Niewysoki, wspaniale opanowany, uprzejmy, uśmiechnięty, uważnie słuchający, ale dość skryty. Umie jednak w dyskursie prywatnym otworzyć się, choć długo nabiera zaufania do osób spoza swego najbliższego otoczenia. Zastanawiam się, jakby się potoczyły losy Turowicza, gdyby skorzystał z przedwojennej przypadkowej propozycji i został dziennikarzem brytyjskiej agencji Reutera? Może znalazłby się wekipie sprawozdawców zachodnich, przybyłych do Polski z okazji wizyty w Polsce i Krakowie papieża Polaka? Na co dzień byłby zapewne przez dziesiątki lat korespondentem wjakimś Rangunie, Bangkoku, potem może Meksyku, Montevideo, a wreszcie w Paryżu, Rzymie, Nowym Jorku. Doskonała znajomość francuskiego iniemieckiego, do których później doszedł angielski iwłoski, predestynowała go do tej pracy. W dojrzałym wieku osiadłby w redakcji jakiegoś poważnego tygodnika lub dziennika. Kto wie?

Mimo wszystkich przeszkód, jakie stawiały mu władze PRL-u, i przy obowiązkach naczelnego, odbył w ciągu minionego półwiecza (nie licząc wyjazdów przed II wojną światową) wiele podróży...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1249

Spis treści
Zamów abonament