Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Marszałek i teozofowie

06 grudnia 1997 | Plus Minus | JC

Marszałek i teozofowie

JANUSZ CISEK

Literatura o Piłsudskim odnotowuje jego zainteresowania szachowe, sportowe, ale jak dotychczas nie dotyka -- co prawda, marginalnych -- stosunków z polskimi teozofami. Po części dzieje się tak ze względu na samą materię, po drugie z powodu skromnej bazy źródłowej. Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy Piłsudskiego, okopali się na swoich pozycjach, nie dopuszczając do rzeczowej wymiany poglądów. Dla tych drugich sam fakt rozmowy z rozpoznanym zwolennikiem czy reprezentantem danego ruchu traktowany jest jako akces, choć z drugiej strony, konferencje Romana Dmowskiego z liderami Żydów już nie uchodzą za przejaw filosemityzmu. Upłynie jeszcze pewnie kilka rocznic, zanim problematyka tego rodzaju traktowana będzie w bardziej naturalny i cywilizowany sposób.

Wśród organizacji i prądów, które zaczęły odradzać się w Polsce po roku 1918, ruch teozoficzny znajdował się właściwie na marginesie. Przed 1914 teozofowie warszawscy stanowili element składowy ruchu rosyjskiego.

W 1918 brakowało impulsu do wznowienia, tym razem niezależnej, działalności. Dostarczyła go Wanda Dynowska (1888--1971) , która po studiach we Włoszech, wyposażona w pełnomocnictwa prezes Towarzystwa Teozoficznego, dr Anny Besant, postanowiła powołać jego polską sekcję. Pierwsze spotkanie odbyło się 1 stycznia 1920 w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1249

Spis treści
Zamów abonament