Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spór o libido czy o political correctness?

06 grudnia 1997 | Plus Minus | AŚ

ŻYCIE LITERACKIE

Salman Rushdie versus John Le Carré

Spór o libido czy o political correctness?

ANDRZEJ ŚWIDLICKI

z Londynu

Co wolno pisarzowi? Gdzie kończy się swoboda wypowiedzi, a zaczyna bluźnierstwo? Jak odróżnić bluźnierstwo artystycznie uzasadnione od takiego, które ma szokować z założenia, które poprzez wywołanie głośnej kontrowersji ma wykatapultować artystę do sławy? Czy bluźnierstwo, tak jak gwałt i przemoc w hollywoodzkich produkcyjniakach, nie staje się celem samym w sobie -- tak jak towar, który przyciąga klientów nie swoimi właściwościami, lecz opakowaniem? Co oznacza bycie niekonformistą w czasach masowego zalewu intelektualnej sieczki, społeczeństwa obrazkowego, tyranii opinii publicznej, braku zgody co do powszechnie uznawanych autorytetów?

W centrum tych wszystkich pytań jest Salman Rushdie, zamieszkały w Londynie pisarz wychowany w kulturze muzułmańskiej, autor "Szatańskich wersetów", książki, której styl bywa nazywany "magicznym realizmem", dla wielu niewybrednego plagiatu muzułmańskich wyobrażeń o raju. Książka w 1989 r. ściągnęła na niego religijną klątwę (fatwę) ajatollaha Chomeiniego.

Sokrates XX wieku?

Oznaczało to, że muzułmanin, który targnie się na jego życie, nie popełni...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1249

Spis treści
Zamów abonament