Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W poszukiwaniu ziarna prawdy

06 grudnia 1997 | Plus Minus | ZB

ROZMOWA

Jan Józef Szczepański, pisarz:

W poszukiwaniu ziarna prawdy

ZBIGNIEW BARAN: -- Czy wierzy pan nadal w sens literatury, jej posłannictwo? W klasycznej pańskiej książce "Przed nieznanym trybunałem" pojawia się silnie imperatyw odpowiedzialności. Pisarz jest świadkiem, sędzią, definiuje hierarchię, wprowadza "wyższy ład"?

JAN JOZEF SZCZEPAŃ SKI: -- Nie mam innego wyjścia, muszę wierzyć w sens literatury. Jakkolwiek zdaję sobie sprawę ze swojego anachronizmu. Akurat tak się składa, że dzielę mieszkanie z moim wnukiem, który interesuje się literaturą i próbuje pisać. Ale jest zorientowany na zupełnie inną wrażliwość. Jego świat jest rzeczywistością cybernetyczną, wirtualną. Myślę, że w najbliższej epoce literackiej ten nurt przeważy. Coraz mniej ludzi będzie się zajmować analizą doświadczanej przez nich rzeczywistości, natomiast rozplenią się gatunki literackie zpogranicza science fiction i technologii.

W których zniknie tradycyjna narracja, uczucie, ekspresja. ..

Tego nie da się zupełnie wyeliminować z człowieka. I gdzieś na obrzeżach głównych nurtów zapis literacki -- do którego sam się przyznaję -- z pewnością przetrwa. Dla mnie intrygującym przykładem jest Stanisław Lem. W ostatnich swych książkach zdaje się być bardziej tradycyjnym historiozofem --...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1249

Spis treści
Zamów abonament