Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawdziwy koniec zaborów

06 grudnia 1997 | Plus Minus | JA

HISTORIA I WSPOŁCZESNOŚa

Kilka myśli o dawnej i przyszłej Polsce w Europie

Prawdziwy koniec zaborów

JANUSZ A. MAJCHEREK

Dwieście lat temu trzy państwa zaborcze uzgodniły wykreślenie nazwy Polski po wsze czasy z wszystkich map i dokumentów. Protestów nie było, Europa najwyraźniej Polski nie potrzebowała, a przynajmniej nie na tyle, żeby jej zniknięciu się przeciwstawić. Odzyskanie niepodległości, którego 80. rocznica przypadnie w przyszłym roku, stanu tego nie zmieniło, Europejczycy nadal wcale nie mieli ochoty umierać za Gdańsk, więc nazistowsko-komunistyczny rozbiór w 1939 r. ponownie unicestwił polską państwowość. Wygrawszy wojnę, zachodni alianci znów Polski nie potrzebowali, by wskrzesić i odbudować Europę oraz zapewnić jej bezpieczny rozwój, dlatego stała się częścią ceny zapłaconej w Jałcie Związkowi Sowieckiemu za pozostawienie reszty Europy wspokoju.

Prawdziwy koniec zaborów przypadł dopiero na lata po 1989 r. , kiedy ustały powody, dla których były one dokonywane i zniknęły warunki, w których były one możliwe. Lecz obecna sytuacja geopolityczna nie musi trwać wiecznie, więc trzeba z niej korzystać, póki czas. Do tego zaś potrzebna jest nie tylko wola, ale i wiedza.

Młodsi bracia w cywilizacji

Polska jest krajem cywilizacyjnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1249

Spis treści
Zamów abonament