Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdzie popłynie gotówka

06 grudnia 1997 | Ekonomia | TŚ

Przed nowym rokiem

Gdzie popłynie gotówka

Koniec roku to okres zamykania pozycji przez zarządzających funduszami inwestycyjnymi i jednocześnie czas podejmowania strategicznych decyzji o inwestycjach w następnym roku. Między innymi właśnie dlatego ceny akcji w grudniu zwyczaj spadają, awstyczniu rosną.

W tym roku analitycy i zarządzający portfelami funduszy i nwestycyjnych mają spore dylematy. Do wyboru jest wiele możliwości, ale w każdym wypadku ryzyko wydaje się stosunkowo wysokie.

Amerykanie raczej u siebie

Amerykańscy inwestorzy pokazali w ostatnich tygodniach, że w chwilach, gdy przez światowe giełdy przetacza się zawierucha, oni wolą inwestować "u siebie". Patrząc na dopływ gotówki do amerykańskich funduszy inwestycyjnych można śmiało powiedzieć, że statystyczny John Smith październikowy i listopadowy spadek cen akcji na Wall Street wykorzystał na dokupienie tańszych akcji (udziałów w funduszach) .

Ważna jest też inna statystyka -- stale wzrastają wpłaty netto do funduszy pieniężnych, które powszechnie uznawane są jako "przechowalnie" pieniędzy przed i ch alokacją do docelowego funduszu. Pozostaje pytanie do jakiego?

Pewne wydaje się, że -- przynajmniej w najbliższym czasie -- będzie to fundusz operujący w USA. Tylko jakiego typu?

Amerykańskie akcje nie są już takie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1249

Spis treści
Zamów abonament