Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

06 grudnia 1997 | Plus Minus | ZN

DO REDAKCJI

Informacje

Conrad i inni

Sympatyczny artykuł p. Andrzeja Wilka "Conrad iinni" ("Plus Minus" nr 49, "Rzeczpospolita" nr 278 z 29--30 listopada br. ) zawiera dwa błędy, dotyczące spraw całkiem ważnych dla ludzi, interesujących się życiem itwórczością pisarza (który nb. nigdy nie używał imienia Józef, a wyłącznie Konrad) .

Joseph Conrad urodził się nie "pod Berdyczowem", ale w samym mieście -- dokładnie w szpitaliku, prowadzonym przez dr Romańskiego. Miejsce urodzenia podaje Tadeusz Bobrowski w dokumencie "Dla wiadomości Kochanego Siostrzeńca Mojego", potwierdza je data pod wierszem Apollona Korzeniowskiego "Synowi urodzonemu w 85 roku niewoli moskiewskiej, piosenka w dzień chrztu św. ".

Memoriału "Note on the Polish Problem" (Nota w sprawie polskiej) Conrad nie "opublikował" w roku 1916, ale złożył go osobiście w brytyjskim ministerstwie spraw zagranicznych. Napisany nb. na sugestię wspomnianego Józefa Heronima Retingera memoriał, proponował odbudowę państwa polskiego jako dziedzicznej monarchii pod podwójnym protektoratem Anglii i Francji. Lord Grey, ówczesny szef Foreign Office, zanotował na dokumencie: "Całkiem niemożliwe. Rosja nigdy nie podzieli się wpływami w Polsce z mocarstwami zachodnimi. " Bardziej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1249

Spis treści
Zamów abonament