Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

06 grudnia 1997 | Świat | SP

DZIEŃ NA Ś WIECIE

Informacje

"Naród francuski powinien spojrzeć w twarz historii" -- powiedział prezydent Jacques Chirac, apelując o uznanie, iż w czasie wojny we Francji prześladowano Żydów, i o ostateczne rozliczenie się z okresem rządów Vichy. Chirac przemawiał podczas uroczystości przekazania kartoteki obywateli żydowskich -- którą sporządziła policja Vichy -- Centrum Współczesnej Dokumentacji Żydowskiej w Paryżu. Chirac krytycznie mówił o rządach Vichy, które "odrzuciły moralność i zdradziły ideały rewolucji francuskiej", ale od razu przypomniał, że w tym samym czasie, co reżim kolaborujący z Niemcami, istniała też Francja walcząca zokupantem. Należy, powiedział, uznać zarazem dobro i zło. (AFP, Reuters)

W piątek policja zatrzymała w siedzibie baskijskiej organizacji Herri Batasuna w San Sebastian 4 spośród 23 członków kolegialnego kierownictwa tego ugrupowania, skazanych w poniedziałek przez sąd w Madrycie na 7 lat więzienia za współpracę z ETA. Innych 8 przywódców zostało aresztowanych w siedzibie HB w Bilbao. Przewieziono ich do więzień w Kraju Basków. W baskijskich miastach doszło ztej okazji do licznych aktów przemocy. Rano nieznany sprawca postrzelił w głowę w San Sebastian ochroniarza jednego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1249

Spis treści
Zamów abonament