Strategie na III kwartał
Wybitny polski matematyk Jan Obłój kilka prac naukowych poświęcił hazardowi. Koncentrował się na wyborze optymalnego momentu wyjścia z gry, celując rzecz jasna w maksymalizację zysków i ograniczanie strat. Obłój scharakteryzował dwa zasadnicze typy: graczy, którzy trzymają się ustalonej wcześniej strategii, oraz zmieniających swoje założenia w trakcie gry. Okazało się, że ci pierwsi mają tendencję do unikania dużych strat, stosując strategie wyjścia, gdy tylko pojawi się strata, podczas gdy ci drudzy często brną w dalszą rozgrywkę mimo rosnących niepowodzeń.
Jaki może to mieć związek z inwestycjami? Niektóre decyzje legendarnego Warrena Buffetta zdają się wpisywać w charakterystykę postaci, które potrafią w porę wycofywać się z gry. Co ciekawe, obecnie 16,8 proc. całego portfela inwestycyjnego funduszu Buffetta stanowią gotówka, jej ekwiwalenty oraz krótkoterminowe papiery wartościowe. Stan środków pieniężnych osiągnął rekordową kwotę 188,99 mld dolarów. Czy to oznacza, że Buffett przygotowuje się na spadki na giełdach?
Wydaje się, że przynajmniej kilka z nich ma przed sobą spory potencjał wzrostowy. Najszybciej rosną obecnie giełdy w Japonii, Indiach, we Włoszech, w Chinach i na Tajwanie, który jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta