Firma zapłaci podwładnemu za niewłaściwe traktowanie
Pracodawca ma obowiązek szanować godność i inne dobra osobiste osób, które zatrudnia. W przeciwnym razie może odpowiedzieć za to w sądzie
Takie naruszenia są bowiem w praktyce często podstawą procesów, które podwładni wytaczają swoim pracodawcom. Do łamania praw pracowniczych związanych z ich sferą prywatności dochodzi najczęściej, gdy są podsłuchiwani, krytykowani, przeszukiwane są ich rzeczy, otwierana niesłużbowa korespondencja. Czym są zatem dobra osobiste i czego mogą żądać pracownicy, gdy szef je narusza?
Trzeba szanować...
Kodeks pracy w art. 111 nakazuje szanowanie godności i innych dóbr osobistych pracowników. Obowiązek ten bywa często łamany. Dowodem sporów jest bogate orzecznictwo sądowe.
W wyroku z 6 marca 2008 r. (II PK 188/07) Sąd Najwyższy uznał na przykład, że dyrektor szkoły ma prawo (będąc osobą działającą w imieniu pracodawcy) wypowiadać krytyczne uwagi co do kwalifikacji zawodowych kandydata na nauczyciela. Jego opinia powinna jednak się mieścić w ramach rzeczowej potrzeby. W tym samym orzeczeniu Sąd Najwyższy stwierdził także, że pracodawca może użyć w stosunku do ocenianego kandydata na pracownika określeń wskazujących na brak jego predyspozycji zawodowych. Nie mogą to jednak być sformułowania wykraczające poza rzeczywistą potrzebę, nazbyt uogólniające oraz niezachowujące właściwej formy wypowiedzi.
W innym wyroku – z 28 lutego 2008 r. (III APa 2/08) – Sąd Apelacyjny w Poznaniu uznał, że bezprawne postawienie pracownikowi zarzutu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta