Przyjmując na etat, nie unikniesz formalności
Obowiązki związane z nowym pracownikiem są takie same dla wszystkich bez względu na liczebność personelu. A więc mały pracodawca też wysyła na badania lekarskie, zgłasza do ubezpieczeń i płaci co najmniej minimum ustawowe
W zakresie zatrudnienia kodeks pracy nie dzieli pracodawców na małych i dużych. W zasadzie, z drobnymi wyjątkami, wszyscy muszą sprostać takim samym wymogom przed nawiązaniem stosunku pracy, w trakcie jego trwania i po ustaniu. Obowiązków (sformalizowanych i niesformalizowanych) nie jest mało. My naliczyliśmy ponad 20. Najważniejsze omawiamy w tekście, a pozostałe pokazujemy w przykładowej liście kontrolnej. To ona pomoże utrzymać porządek w kadrach. Również tym, którzy zatrudniają dwóch czy trzech pracowników.
Równo dla wszystkich
Wszystkim się wydaje, że kodeks pracy trzeba stosować z chwilą podpisania umowy o pracę. To myślenie jest błędne, bo pierwsze obowiązki pracodawcy pojawiają się już przy rekrutacji.
Zapomniał o tym jeden z naszych czytelników. Założył firmę i portal internetowy o kuchni wegetariańskiej. W prasie dał ogłoszenie, że poszukuje dziennikarza jarosza. Zainteresowany pracą, który jaroszem nie był, zarzucił potencjalnemu pracodawcy dyskryminację. Jego zarzuty okazały się uzasadnione. Bo choć uczestniczący w rekrutacji nie są jeszcze pracownikami, to pracodawca musi pamiętać, by wszystkich traktować równo, nawet na etapie poszukiwania właściwego kandydata. A bezsprzecznie ma taki obowiązek – w myśl art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta