Życie codzienne i wizje artystyczne wielkiego malarza
Rozmowa: Marta Kłak-Ambrożkiewicz – kustosz, muzealnik, pracownik Muzeum Narodowego w Krakowie
Rz: Chyba niewiele jest w Polsce takich miejsc jak Dom Jana Matejki przy Floriańskiej 41?
Marta Kłak-Ambrożkiewicz: To wyjątkowe muzeum będące zarazem rodzinnym domem malarza. Artysta przyszedł tu na świat w 1838 roku. Kamienica od 1794 roku znajdowała się w rękach rodziny. Przy Floriańskiej Matejko spędził dzieciństwo i młodość, potem sprowadził się z rodziną, żoną Teodorą i czwórką dzieci. Miał tu pracownię i przyjmował gości. Tutaj rodziły się jego największe artystyczne pomysły, a także toczyło się życie... Wreszcie w tym domu zmarł.
Kiedy powstała idea stworzenia muzeum biograficznego?
Bardzo szybko, właściwie jeszcze podczas przygotowań do pogrzebu Matejki. Podjęto decyzję, by wykupić dom artysty z rąk spadkobierców i urządzić muzeum biograficzne na wzór istniejących już w Europie, jak muzeum Goethego w Weimarze czy Rafaela w Urbino. Pierwsi goście zwiedzali dwa pokoje tego domu już w 1896 roku, czyli niecałe trzy lata po śmierci artysty.
Musimy pamiętać, jaka była ranga i pozycja artysty w Krakowie. Po otrzymaniu nagrody za „Kazanie Skargi” na Salonie w Paryżu w 1865 roku Matejko stał się niezwykle popularny. Zasiadał w różnych gremiach, m.in. w Towarzystwie Naukowym, komisjach konserwatorskich, był członkiem nadzwyczajnym Akademii Umiejętności. Z jego inicjatywy powstało Towarzystwo Bratniej Pomocy Artystów. Przez 20 lat pełnił funkcję...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta