Do serca przytul drapieżnika
Dokumenty przyrodnicze coraz częściej przypominają thrillery. Kilka premierowych propozycji, które zobaczymy w tym tygodniu, udowadnia, że filmowcy zrobią wszystko, by zdobyć efektowne zdjęcia
Kamery telewizyjne mogą dotrzeć dziś niemal wszędzie. Ale niezwykłe, zapierające dech w piersiach widoki to już za mało. Producenci chcą dostarczać widzom więcej emocji. Na bohaterów kreują zapalonych zoologów, którzy broniąc dzikiej przyrody, często ryzykują własnym życiem.
Wyjący z wilkami
Świetnym tego przykładem jest historia Shauna Ellisa z filmu „Człowiek-wilk”. Mężczyzna poświęcił swoją prywatność, rodzinę i dom, by zamieszkać z watahą drapieżników. Kilka lat temu zaopiekował się trójką wilczków, które odrzuciła matka. I może nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że Shaun postanowił zostać ich ojcem, wychowawcą i przywódcą. Nie tylko karmił wilczki, ale także uczył wyć, polować, rywalizować i ustalać hierarchię w stadzie. Po latach badań uważa, że rozumie język wilków. – To kombinacja warknięć i pomruków – mówi.
Jego determinacja budzi szacunek, ale i przerażenie. Spędza z wilkami niemal 24 godziny na dobę. Razem z nimi je i śpi. Zawsze zakłada to samo ubranie, by zwierzęta rozpoznały jego zapach. Ma za sobą lata spędzone w piechocie morskiej, ale i tak musi intensywnie ćwiczyć, by...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta