Rok cyberbezpieczeństwa
Od jakiegoś czasu cyberbezpieczeństwo spełnia kompletnie podstawową rolę chroniącą wszystkie nasze zasoby – mówi Jarosław Grzywiński, prezes NASK.
Kryzys z ubiegłego tygodnia pokazał dobitnie, że bezpieczeństwo cyfrowe jest teraz zadaniem i wyzwaniem każdej spółki. Aktualizacja programu antywirusowego CrowdStrike dla Microsoftu miała zapewnić większe bezpieczeństwo firmom, ich klientom, ale jakiś błąd w tym systemie pokonał nas. Tysiące odwołanych lotów, problemy banków, błękitne ekrany monitorów. Znaczenie cyberbezpieczeństwa dotarło do decydentów, zwłaszcza jeśli ci siedzieli w tych samolotach, których loty zostały uziemione. A NASK pracuje nad cyberbezpieczeństwem i ten temat w 2024 r. czekają spore zmiany.
Ten incydent pokazał społeczeństwu na całym świecie, jak cyberbezpieczeństwo wpływa na komfort bądź na dyskomfort naszego życia. Wyobraźmy sobie, że taka historia wydarzyłaby się w naszych telefonach – globalna awaria związana z systemami na przykład w firmie Apple.
Przechodząc do tego, co powinno się zrobić w świecie cyfrowym, żeby zapewnić bezpieczeństwo, sądzę, że przez ostatnią dekadę świat cyberbezpieczeństwa wydawał nam się powiązany z budową nowego modelu gospodarki cyfrowej, czyli z samymi takimi pozytywnymi kwestiami związanymi z rozwojem technologii. Tymczasem od jakiegoś czasu cyberbezpieczeństwo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta