Będą oszczędności na odprawach
Zatrudniający maksymalnie 19 pracowników wydaje na odchodne świadectwo pracy i wypłaca ekwiwalent za urlop. Ale nie gwarantuje żadnej rekompensaty za utratę posady
Podział na mniejszych i większych pracodawców, którego nie ma przy zatrudnianiu, ujawnia się przy zwolnieniach.
Zasada jest taka: zatrudniający 19 pracowników redukuje personel tylko na podstawie kodeksu pracy.
Zakład z co najmniej 20-osobowym zespołem na etatach stosuje w tym zakresie i kodeks pracy, i tzw. ustawę o zwolnieniach grupowych – ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.).
Ten ostatni akt prawny wtedy, gdy przyczyna zwolnień nie leży po stronie pracownika. Chodzi zatem o każdy powód znajdujący się po stronie firmy. Zazwyczaj ekonomiczny.
Podział pracodawców na mniejszych i większych ma ogromne znaczenie w praktyce.
Niebanalne konsekwencje
Różnice są trzy, ale bardzo znaczące.
1. Mały pracodawca zwalnia tylko indywidualnie. Duży i jednostkowo, i grupowo, a redukcje indywidualne może przeprowadzić zarówno na podstawie kodeksu pracy, jak i ustawy o zwolnieniach grupowych.
2. Pracownicy małej firmy nie dostają na odchodne żadnej rekompensaty, podczas gdy duża firma wypłaca odprawy, jeśli zwalnia z przyczyn leżących po jej stronie. Wysokość tego świadczenia zależy od stażu pracy u...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta