Wyspa, którą stworzył człowiek
Ujęcie pierwsze. Jest noc. Pustkowie, żywego ducha. Na szosie przed skrzyżowaniem zatrzymuje się samochód. Ujęcie drugie. Samochód rusza, a kiedy jest na niewielkim rondzie, nagle w jego bok uderza rozpędzony wóz terenowy
W wypadku ginie pasażerka (Penelope Cruz). Kierowca (Lluis Homar) przeżywa, ale traci wzrok. Najnowszy film Pedra Almodóvara „Przerwane objęcia”, właśnie wyświetlany w polskich kinach, kręcony był częściowo na jednej z Wysp Kanaryjskich, Lanzarote. Ten znakomity obraz pełen jest mniej lub bardziej ukrytych znaczeń. Scena wypadku też ma swoje odniesienie.
Nic nie dzieje się bez Manrique’a
Oprowadzając turystów po wyspie, często wymieniam nazwisko Cesara Manrique’a – opowiada przewodniczka Ewa Czerwińska. Żartuje, że jest najlepszą polską przewodniczką na Lanzarote, bo jedyną. – Ciągle słyszą: Manrique zrobił to, Manrique zrobił tamto. Pytają więc: Czy Manrique stworzył tę wyspę? A ja odpowiadam: Właściwie tak.
Rzeczywiście losy artysty są ściśle związane z Lanzarote. Mimo że od jego śmierci minęło 17 lat, jego duch wciąż unosi się nad wyspą. Władze nie śmią podjąć ważniejszej decyzji bez zadania sobie pytania: czy Manrique byłby z tego zadowolony, czy to zgodne z ideą Manrique’a, co na ten pomysł powiedziałby Manrique?
Cesar Manrique urodził się na Lanzarote w 1919 r. w rodzinie zamożnego kupca. W 1938 r. zaciągnął się na ochotnika do wojska generała Franco. Kiedy wrócił rok później z wojny domowej, zdjął mundur i spalił go. Nigdy nie rozmawiał o tym, co przeżył i co widział na wojnie.
Zajął się sztuką – malowaniem i rysowaniem. W 1945 r. podjął w Madrycie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta