Fikcyjne postępowanie egzekucyjne na szkodę wierzycieli
Postępowanie egzekucyjne służy wykonaniu tytułów wykonawczych i zaspokojeniu wierzyciela w możliwie najwyższym zakresie. Niekiedy jednak jest ono wykorzystywane do celów niezgodnych z prawem.
Nieuczciwi dłużnicy potrafią aranżować fikcyjne postępowania egzekucyjne, aby zaszkodzić rzeczywistym wierzycielom. Dłużnicy potrafią być przy tym wyjątkowo zdeterminowani i kreatywni. Czy istnieją sposoby obrony przed takimi działaniami?
Fikcyjne postępowania…
Postępowanie egzekucyjne co do zasady pozwala wierzycielom wyegzekwować z pomocą organów państwowych należności z majątku dłużnika. Większość postępowań egzekucyjnych przebiega w standardowy sposób i służy właśnie temu celowi. Wierzyciel uzyskuje tytuł wykonawczy, a następnie zwraca się do komornika z wnioskiem o wszczęcie egzekucji i oczekuje przekazania środków ściągniętych od dłużnika. Głównym ryzykiem wierzyciela w takim przypadku jest niewypłacalność dłużnika, tj. brak majątku wystarczającego na zaspokojenie wierzytelności.
Doświadczenie pokazuje jednak, że postępowanie egzekucyjne może niekiedy stać się narzędziem służącym pokrzywdzeniu wierzycieli. Na pierwszy rzut oka taka teza wydaje się absurdalna, gdyż przecież to wierzyciel ma być głównym dysponentem i beneficjentem tego postępowania. Okazuje się jednak, że sami dłużnicy aranżują postępowania egzekucyjne, które nie służą zaspokojeniu wierzycieli, lecz prowadzą do osiągnięcia innych, pozaprawnych celów. Takie postępowania mają charakter fikcyjny, gdyż ich rzeczywistym celem nie jest dochodzenie wierzytelności, a wręcz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta