Świadczenie nienależne jako przesłanka bezpodstawnego wzbogacenia
Otrzymanie świadczenia nienależnego stanowi specyficzny rodzaj bezpodstawnego wzbogacenia w przypadkach, gdzie w wyniku takiego świadczenia wzbogacony uzyskał korzyść majątkową. Uzyskanie nienależnego świadczenia samoistnie wypełnia przesłankę powstania wzbogacenia, a spełnienie tego świadczenia – przesłankę zubożenia.
Takie stanowisko zajął Sąd Apelacyjny w Lublinie – I Wydział Cywilny w wyroku I AGa 96/23 z 9 stycznia 2024 r.
Czego dotyczył spór?
W przedmiotowej sprawie pozew przeciwko Przedsiębiorstwu Budowlanemu (...) sp. z o.o. z siedzibą w N. wniósł A.F. Sąd pierwszej instancji wyrokiem z 6 marca 2023 r. zasądził na rzecz powoda kwotę 93.866,29 zł wraz z odsetkami w wysokości ustawowych odsetek za opóźnienie od dnia 31 stycznia 2015 r., a w pozostałym zakresie powództwo oddalił.
Pozwana była wykonawcą umowy o roboty budowlane, a powód jako podwykonawca wykonywał na jej zlecenie i rzecz prace ziemne na budowie objętej ww. umową. Powód nie otrzymał zapłaty za nierozliczone roboty wykonane w 2014 r., przy czym kwota należna ustalona została w oparciu o powykonawczy obmiar robót. Wycena stanowiąca podstawę zasądzenia na rzecz powoda kwoty 93.886,29 zł została wykonana przez powołanego przez sąd biegłego z zakresu budownictwa.
Sąd okręgowy uznał świadczenie spełnione przez powoda za nienależne, w związku z czym orzekł, że na stronie pozwanej spoczywa obowiązek zwrotu ww. kwoty (będącej równowartością otrzymanego świadczenia) na podstawie art. 410 kodeksu cywilnego (KC) w zw. z art. 405 KC, zaś dalej idące żądanie pozwu uznał za niezasadne.
Apelację od wyroku wniosła pozwana,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta